טלפון:
036494796


נעמי וצוות מרכז מונטסורי יקר,

הדרך שלנו יחד עוד ארוכה, אבל אני לוקחת רגע לעצור ולהעריך את כל מה שעשיתם בשביל ילדיי בשנים האחרונות. את הילד הצעיר שלי הפקדתי בידכם כבר בגיל 10 חודשים עוד לפני שידע ללכת והיום הוא כבר בן 4 והוא פורח. אני כ"כ גאה בילד שהוא גדל להיות ונהנית לראות איך הוא לומד מהכל ואיך החופש והביטחון באים אצלו מבפנים. לפעמים אני לא מאמינה איך ילד בן 4 מנהל דיונים עמוקים כל כך בצורה בוגרת ועניינית עם חבריו לכיתה ופשוט נהנה מכל רגע.

 

את הילדה הגדולה שלי שהגיעה קצת חסרת ביטחון בגיל 4 לקחתם והעצמתם. אפשרתם לה להחצין את כל הטוב שבה והיום אני רואה מולי ילדה אחרת לגמרי. עצמאית, בטוחה בעצמה וחופשיה להיות ולהתנהל בעולם. ילדה שחוקרת וצמאה לדעת וכמובן ילדה שיודעת חברות אמתית מהי. היא התחילה בגן והיום היא כבר בכיתה ב' במרכז וחוזרת כל יום הביתה בחיוך ומספרת לי באיזה כיף נלמדו הדברים היום ומה תרצה ללמוד מחר.

 

הצוות המסור והאוהב שנותן הכל לילדים שלי וקשוב לכל בקשותיי ודואג לעדכן אותי ולהעלות חיוך על פני גם כשאני לא נמצאת שם… המקום, האווירה, הבישולים הביתיים שעושים חשק בבוקר להישאר עם הילדים. אני מאושרת שמצאתי אתכם ומעריכה גם את כל מה שאני לומדת מכם כל יום בעצמי ולוקחת אתנו הביתה.
תודה רבה מכל הלב ועם המון אהבה
עינת דובר
 

שלום רב,
אני מלווה את ילדי בגן הנסיך הקטן כבר 6 שנים. הבן הגדול שלי, שהתחיל ללמוד בקבוצת הגדולים בגיל שנה, לומד היום בכיתה ב'. אחריו הגיעו אחיותיו, כמובן שלא היה לי ספק שהן יצטרפו למשפחת הנסיך הקטן.

הגעתי לגן בעקבות המלצה של חברה- שתיארה את המקום הגדול, החצר רחבת הידיים והאווירה בכפר הירוק. בכלל לא ידעתי מהי שיטת מונטסורי. מהרגע הראשון שבו נכנסתי למבנה, התרשמתי מהאווירה הנעימה והרגועה. הרגשתי ביטחון רב להשאיר את ילדי הראשון בידיהם של הצוות ושל נעמי בראשם. אחר כך הבנו מהי הגישה לילדים בגן. במילה אחת- כבוד. יש חוקים ברורים. יש כללים ברורים. יש חינוך. יש למידה, יש משחקים- אבל הכל בכבוד. כבוד של הילדים אחד לשני, וכבוד של הצוות לילדים.
והאווירה הזו מאוד טבעית ולא מאולצת.
 

אני חושבת שאחד הדברים הבולטים ביותר בגן, הוא שאין צעקות. הילדים לא צועקים אחד על השני, והצוות לא צועק על הילדים. ולא בגלל ש"אסור!" אלא בגלל שלא צריך. הדבר השני הבולט בגן, כאשר מסתכלים בשקט מהצד, היא רמת הריכוז אליה מגיעים הילדים בעבודה- הם מתבוננים, ובונים, ויוצרים ולומדים והכל באווירה רגועה כל כך, שתומכת בהם ובעשייה שלהם.
 

סדר היום ברור מאוד, יש זמן למשחקים ומנוחה ולימוד ואוכל, המסגרת ברורה, אבל לכל ילד יש את האפשרות להתאים את המסגרת לצרכים שלו, לעשייה שלו. לדוגמא, אם ילד בונה מגדל גבוה גבוה והוא מרוכז כולו – אף אחד לא יפריע לו כי עכשיו אוכלים ארוחת בוקר. יתנו לו לסיים- ואז יציעו לו לאכול. כפי שאמרתי בתחילה- כבוד (ואל תדאגו- הילדים לא נשארים רעבים בגן הזה… יש המון אוכל…)
 

כל הורה מחפש משהו אחר בגן של ילדיו. מנקודת המבט שלי, לא לפי סדר החשיבות, אלו הם הדברים שחשובים לי ומתקיימים בגן הנסיך הקטן: בטחון פיזי, אחריות, תזונה עשירה ואיכותית, סביבה של למידה והתנסות, מרחבים, יחס אוהב אמפתי ואכפתי, כבוד לילד, לרצונותיו, הקשבה, פתיחות, חיבוק
ומעל הכל- מנצחת נעמי. פנוייה להתייעצויות, יודעת תמיד מה קורה עם כל ילד, מעירה ומאירה, לא מטייחת, בוטחת בילדים, במהותם, בהיותם בני אדם שווים.

אני מאוד שמחה שהגעתי לגן הנעים הזה. אני יודעת בוודאות שאנחנו הורים טובים יותר בזכות הגן, בזכות הצוות הנהדר ובזכות נעמי.

אנחנו הורים רגועים יותר, שנותנים לילדים להתלכלך, לאכול לבד, לרוץ במדרגות, לגזור, להתנסות… נותנים להם להיות הם. לא מפריעים להם להתבונן, לשחק, להמציא דברים. אבל בזכות הגן אנחנו גם הורים שלא מפחדים לשים גבולות. לעמוד על שלנו. לחנך את הילדים.
 

אני ממליצה לכל מי שרוצה שיתייחסו לילד שלו בכבוד, גם כאשר צריך לשים גבולות, לכל מי שלא רוצה שיכריחו את ילדו לישון צהרים ("כי כל הילדים ישנים עכשיו. אז מה אם הוא כבר בן 3 וחצי"), שלא יפריעו לו באמצע ציור או משחק רק כי למבוגרים נוח ("כי עכשיו כולם אוכלים צהרים. תפסיק לצייר") שיתנו לו להתנסות – ולא רק בתוכנית הלימודים ("מה פתאום לטאטא עכשיו? נקי פה!")… לכל מי שרוצה שיספרו לו על הדברים הטובים וגם הפחות טובים, לכל מי שרוצה לגדל את הילד שלו בביטחון, באהבה ובגבולות ברורים, לכל מי שרוצה להביא את הילד לגן בבוקר ולצאת לעבודה בהרגשה טובה – בואו לשעה אחת לגן הנסיך הקטן. אני בטוחה שלא תישארו אדישים.

בתודה עמוקה וההערכה כנה לצוות ולנעמי

נעה מאיר

 

רציתי להודות לך , נעמי, ולכל הצוות המופלא של מרכז מונטסורי על מה שאתם עושים יום יום שעה שעה במסירות אין קץ עבור בני בן ה5. החל מהרגע כשמתקרבים לגן בשבילים המוריקים והשלווים של הכפר הירוק מרגישים את הייחוד של המקום, הטווסים שמסתובבים בשבילים, תוכים בעצי הדקלים, חתולים, תרנגולים, כבר הופכים את ההגעה לגן לרגועה ומרתקת עבור בני. המרכז עצמו שליו ורגוע עם מרחבים פנימיים מרווחים ונעימים וחצרות גדולים. ההתנהלות שלכם עם הילדים בשקט ובנועם ובהקשבה מלאה לצרכי הילד הספציפי הם יוצאי דופן. אתם מסתכלים לילד בגובה העיניים, רואים אותו במלוא יופיו ומורכבותו ומעל לכל מכבדים אותו. בני פחות משישה חודשים אצלכם אך עשה קפיצת דרך ענקית בכל כל כך הרבה מישורים, יכולות הקשב והריכוז שלו זינקו, כמו גם היכולות החברתיות ויכולות ההבעה , אין תחום שבו לא התקדם וההתקדמות כל הזמן מתעצמת. והדבר החשוב ביותר הוא, שכל יום הוא חוזר בעיניים בורקות ושמחות ואומר שכיף בגן והוא מחכה בציפייה למחר. השילוב של דרך הלימוד המונטסורית יחד עם היכולת שלך נעמי לבחור אנשי צוות אשר מסורים, חמים ומקצועיים כל כך , הופכים את המרכז לפנינה אמיתית בנוף החינוך הקדם יסודי בישראל – ואם היה ניתן הייתי שמחה לחזור אחורה בזמן וללמוד גם אני אצלכם. מישל פולק