טלפון:
036494796


תכנית הלימודים

תכנית הלימודים בבית הספר

" החזון שלי לגבי העתיד הוא לא עוד אנשים שעושים מבחנים ודרכם מתקדמים לאישור הנכסף, אלא של אנשים אינדיווידואלים, העוברים ממצב אחד של עצמאות למצב גבוה יותר באמצעות הפעילות שלהם ודרך מאמצי הרצון שלהם , המהווים את האבולוציה הפנימית של האדם." ד"ר מריה מונטסורי

מה מאפיין את הילדים בגילאי 6-12? בגילאי בית הספר היסודי , הילדים הם סקרנים ובעלי מוח חוקר אשר מוביל אותם לעבודה של גילוי וחקר. יש להם צימאון עז להבין את מיקומם ביקום, רצון לפעול באופן עצמאי ולכוון את תהליך הלמידה שלהם. כמו כן, מתפתחת אצלם הרגישות המוסרית והחברתית .

כל המאפיינים הללו, נותנים לילדים יכולת עצומה ובלתי נדלת לספוג ולהטמיע את כל האספקטים של התרבות בה הם גדלים. הם עוברים בכוחות עצמם, מונעים על ידי הסקרנות הבלתי נלאת שלהם, כשהם עוברים מהמוחשי למופשט ועל ידי כך מגדילים באופן משמעותי את תחומי הידע שלהם בכל האספקטים של החיים.
תכנית הלימדים המונטסורית בנויה על סיפורים שמציתים את דמיונם של הילדים. הסיפורים מלווים בשורה של ניסויים ועבודות חקר המביאים ללמידה עצמאית ומפתחים את יכולת ההכוונה העצמית דרך למידה בקבוצות רב גילאיות, שיתוף פעולה, יצירתיות ואחריות חברתית והחשוב מכל – התלהבות ושמחה.
פתאום הגבולות של הכיתה לא מספיקים לילדי היסודי והם רוצים לדעת על העולם הסובב אותם ועל מקומם בו. הסקרנות שלהם ויכולת הדמיון עצומים.כ ל הדברים הם חלק מהיקום, הם מחוברים אחד לשני ויוצרים שלמות אחת – מלאה בסודות נפלאים שאותם ניתן לחקור ולגלות….רעיון זה מסייע למוחו של הילד להתמרכז, להפסיק לשוטט במסע חיפשים חסר תכלית אחר ידע. הילד מסופק כשהוא יודע מה מעניין אותו, יוצר לעצמו תכנית לימודים מרתקת ומגלה דברים מופלאים על העולם בו הוא חי – וכך מוצא את מרכז היקום בתוך עצמו ביחד עם כל הדברים אותם הוא לומד.

המורים מציגים בפני הילדים את הדרמה של היקום ושל החיים בדרך ציורית ומרתקת המכוונת להצית את דמיונם של הילדים ובליווי ניסויים שנעשים במקומות הנכונים במהלך הסיפור –

למשל כשמציגים את הווצרותו של היקום ומספרים על המפץ הגדול באותו הרגע מנפצים בלון מנופח מלא בתוכו בנצנצים המתפזרים בחלל הכיתה.

חמשת הסיפורים הללו מתווים לילדים את תחילתו של מסע חקר ולמידה בכל המקצועות: שפה, חשבון, הנדסה, פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, גיאוגרפיה והיסטוריה.

הילדים לומדים וחוקרים בקבוצות בהדרכת המורה.
 

חמש הסיפורי המופלאים

הסיפורים המופלאים – הדרך בה אנו חושפים את ילדי היסודי לחקר הגיוני , יצירתי ומלא דמיון של העולם וחלקיו .

1. בריאת היקום
מספרים לילדים את סיפור תחילתו של היקום ושל כדור הרץ -הסיפור מתחיל מהמפץ הגדול – וממשיך דרך תגובתם של אלמנטים כימים אחד עם השני עד הווצרות כדור הארץ כפי שאנו מכירים אותו היום.
2. תחילת החיים
סיפור הווצרותם והאבולוציה של הצמחים ובעלי החיים. דרכה של כל צורת חיים להתנהג באופן שונה היות והיא בעלת צרכים שונים. בצורה זו החיים נשמרים ומזינים אחד את שני.
3. הגעתו של האדם
מציגים לילדים קו זמן של התפתחות האנושות עם סמל של יד ואתו שלוש המתנות שעושים אותנו מיוחדים: מוח כדי לדמיין ; יד כדי לעבוד וליצור; ולב כדי לאהוב . דרך זה מסתכלים על כל ההסטוריה האנושית.
4. סיפור הכתיבה
סיפור התפתחות הכתיבה עם שימת דגש על היכולת שלנו בני האדם להתמקד ולעלות את מחשבותינו על הכתב. התפתחות סוגי כתב עתיקים, המצאת הדפוס, המחשב והאינטרנט.
5. סיפור המספרים
ההיסטוריה של המתמטיקה החל מהציוילזציה העתיקה, החל מחלוקה של אחד, שתיים ויותר משתיים, דרך ארגון מספרים (כגון מספרים רומיים), ועד למספרים שאנו משתמשים בהם היום.